O závodu

RAIL tour je závod 3–5 členných týmů, které se smí přesouvat pouze pěšky nebo kolejovými vozidly. Smyslem závodu je v jeho průběhu dobývat checkpointy a získat co největší počet bodů. Během necelých 5 dní ujdete přes 100 km, navštívíte spoustu krásných míst České republiky a pohraničí a budete se tam chtít někdy vrátit. Pro umístění na předních příčkách není až tak důležitá fyzická zdatnost, ale spíše strategie, dobrý navigátor, podpora fanoušků, motivace a odhodlání táhnout za jeden provaz. Zažijete adrenalin, chvíle nadšení, zábavu, ale i zklamání, bolest a totální vyčerpání. Ačkoliv budete soupeřit s ostatními týmy, nezapomenete na to, že jste všichni přátelé, a v případě potřeby si i vzájemně pomůžete. Ani eventuální prohra Vám nezkazí dojem ze získaných zážitků na celý život. RAIL tour budete nenávidět, nebo se stane Vaší srdeční záležitostí a budete souhlasit s ostatními, že to prostě nejde nejít.

Pohledem účastníků…

Pomerančoví
photo reviewer

Norbert Komiňák

Účastnil se: 2020, 2022

Sepsal: 2022

Tento závod, to vám je parádna vec. Nikdy neviete kde, kedy, v akom stave a počasí sa ocitnete. Kaž­dý deň bol prekvapením a jednoduché veci veľ­kým potešením. Taká výživná letná dovolenka v Česku 🙂

Tyrkysoví
photo reviewer

Klára Křivanová

Účastnila se: 2019–2020

Sepsala: 2019

RAIL tour je prostě super! I když si člověk myslí, že má napoprvé docela dobrou představu, do čeho jde, tak to stejně pořádně pozná a procítí, až když si tentýž den lepí dvacátou náplast na stejný pu­chýř, unavený se svalí na sedačku v nějakém regi­onálním neklimatizovaném couráku a z batohu vy­táhne tři dny starou pomačkanou svačinu. A proto­že jsme se hrdě drželi většinu závodu na chvostu, tak pro nás bylo zajímavé sledovat, s jakým vypě­tím sil a úsilím bojovaly týmy na špici o první místo. Rozhodně je to skvělá "dovolená" pro ty, kteří se neumí rozhodnout, do kterého koutu ČR letos za­vítají a nebaví je se válet na pláži u moře.

Karamelkoví
photo reviewer

Kateřina Matušinská

Účastnila se: 2020–2021, 2023

Sepsala: 2021

Letošní ročník byl náročnější než ten první, protože jsme neustále řešily třetí osobu našeho týmu. Na­konec jsme ale našly třetího mužského závodníka do našeho týmu. Ovšem toto také způsobilo naši slabinu, kterou byl nesoulad našeho týmu. Přesto jsme vše překonali a obhájili krásné 19. místo. Mož­ná nás uvidíte i za rok, ale opět v jiné sestavě 😀.

Safíroví
photo reviewer

Ondřej Chudáček

Účastnil se: 2022

Sepsal: 2022

Na závodu se mi líbilo, že jsem projel části repub­liky, kde jsem předtím nebyl. Taky se mi líbila sou­těživá atmosféra a výstup ze zóny komfortu. Nej­lepší část dne pak byla, když jsem si (na 3 hodiny) lehnul do spacáku.

Jantaroví
photo reviewer

Jan Konečný

Účastnil se: 2016–2021, 2023

Sepsal: 2021

Vzhledem k tomu, že se závodu účastníme již od roku 2016, nikdo si nemůže představit, že bychom nějaký rok vynechali a pak jen sledovali, co nám uteklo. Často si říkám, jestli mám zapotřebí si vzít 5 dnů dovolené, běhat po ČR po místech, na kte­rých si udělám fotku a ani si nestihnu prohlédnout, kde jsem byl, spát 10 hodin za celou dobu závodu, klepat se zimou a dostávat tělo do extrému, ale pokaždé se vrátím na start závodu. Z velké části je to i kvůli ostatním účastníkům a organizátorům, kteří se účastní již několik let. Je zvláštní, že tyto lidi potkám jen jednou za rok, ale i přesto mám pocit, že se známe již dlouhé roky a že se jedná o takovou zvláštní formu přátelství. Závod je kaž­dým rokem promyšlenější, propracovanější a hlav­ně konkurence je již na obrovské úrovni. Líbí se mi, že tady nejde o obrovské věcné ceny nebo finan­ční odměny pro vítěze, a i přesto je z velkého množství účastníků cítit touha vyhrát a sáhnout si na dno svých možností.

Ametystoví
photo reviewer

Pavel Severa

Účastnil se: 2020

Sepsal: 2020

O RAIL tour jsem slyšel již dávno, ale nějak jsem si říkal, že takovou šílenost nemám zapotřebí. Jenže okolo mě se o RT mluvilo víc a víc. Až jsem neodo­lal a označení jubilejní desátý ročník už mě nene­chal klidným, tak jsem si řekl: "teď nebo nikdy". Na­štěstí jsem měl kamarádku, která s RT má bohaté zkušenosti jako účastnice i jako navigátorka, při­mluvila se za mě v týmu a já mohl vyrazit na týmo­vý seznamovací výlet. Jejich výhružky "předloni jsme naspali celkem 6 hodin" atd. mě nechávaly klidným. Přežil jsem výcvik do aktivních záloh, to­hle už bude hračka. Přesto jsem tajně doufal, že nebude tak zle… Zobrazit celý text